XVIII Kapituła Generalna werbistów 17 czerwca 2018

17 czerwca w Nemii k. Rzymu, rozpoczęła się XVIII Kapituła Generalna Zgromadzenia Słowa Bożego. Odbywa się co 6 lat
i jest najważniejszą władzą ustawodawczą Zgromadzenia. Jednym z głównych zadań Kapituły jest wybór na 6 kolejnych lat Przełożonego Generalnego i Zarządu Generalnego. Zostanie też ustalony plan działania dla całego Zgromadzenia. „Jesteśmy zaproszeni, by zadać sobie dwa fundamentalne pytania: »czego Bóg chce od nas?« oraz »o co my możemy prosić Boga?« - stwierdził podczas inauguracji, o. Heinz Kulüke SVD, Przełożony Generalny.

W tegorocznej Kapitule, bierze udział 118 werbistów z prawem głosu oraz 14 obserwatorów, w tym 4 koordynatorów stref, 4 koordynatorów Generalatu, 2 siostry SSpS i 4 świeckich współpracowników.

W obradach uczestniczy 12 Polaków (3 z Polskiej Prowincji, pozostali z krajów europejskich, Ameryk, Australii i Oceanii). Jednym z delegatów jest współbrat z naszego Domu w Kleosinie – Br. Ireneusz Nyklewicz SVD – ekonom domowy.
Wraz z prowincjałem O. Erykiem Koppą SVD i O. Henrykiem Szymiczkiem SVD, reprezentują Polską Prowincję Zgromadzenia Słowa Bożego.

film z rozpoczęcia z XVIII Kapituły Generalnej

zobacz zdjęcia z Kapituły

22 czerwca członkowie XVIII Kapituły Generalnej, gościli w Watykanie, gdzie na audiencji przyjął ich papież Franciszek. Ojciec Święty odwołując się do charyzmatu zgromadzenia, którym jest głoszenie Słowa Bożego, wskazał na trzy główne elementy: zaufanie, głoszenie i bracia. "Świat, podobnie jak Kościół, musi czuć tą braterską miłość, pomimo różnorodności i międzykulturowości, która jest jednym z bogactw Waszej Wspólnoty" – mówił papież.

pełny tekst przemówienia papieża Franciszka

film z audiencji

film - uściski dłoni członków kapituły z papieżem Franciszkiem

 

4 czerwca wybrano nowego przełożonego generalnego Zgromadzenia Słowa Bożego. Został nim o. Paulus Budi Kleden SVD z Indonezji. Zastąpi on o. Heinza Kulüke SVD, który kierował Zgromadzeniem od 2012 roku. O. Paulus jest dwunastym Generałem Zgromadzenia. Jego kadencja obejmuje lata 2018-2024.

Wybór Indnezyjczyka na przełożonego generalnego naszego Zgromadzenia nie jest zaskoczeniem i stanowi odzwierciedlenie rzeczywistości. Od wielu lat obserwujemy, że punkt ciężkości naszego zaangażowania misyjnego i rozwoju Zgromadzenia przesuwa się w kierunku Azji - mówi o. Eryk Koppa SVD, prowincjał Polskiej Prowincji SVD.